Városlista
2026. július 31, péntek - Oszkár

Hírek

2012. Február 13. 13:47, hétfő | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

„Rákkal” a daganatok ellen

„Rákkal” a daganatok ellen

Csipesszel és éles kampóval felszerelt rákszerű minirobotot fejlesztettek ki szingapúri szakemberek, amellyel korai stádiumban lévő tumorokat sebhely nélkül, szájon át távolíthatnak el a gyomorból.

Endoszkóp végére szerelve juttatható az eszköz a szájon át a páciens gyomrába, ahol kezelője megcsippenti vele a rákos szövetet, majd a kampós késsel ki is metszi azt, végül koagulálással elállítja a vérzést.

Miközben a robotkarokat kezeli, a sebész aprócska kamera által közvetített képet követ a képernyőn. A szingapúri állami egyetem klinikájának szakemberei szerint ezzel a módszerrel már öt indiai és hongkongi páciens korai stádiumú gyomordaganatát sikeresen távolították el.

A gyomor- és bélrendszer daganatai a második leggyakoribb okot jelentik a rákos halálozásokban világszerte, különösen gyakori a gyomorrák Kelet-Ázsiában.

Az új eljárás előnye, hogy töredék ideig tart a beavatkozás, mint a korábbi műtétnél, ráadásul kisebb a fertőzés és a hegesedés kockázata. A most tesztelt robot előreláthatóan három éven belül kerül kereskedelmi forgalomba.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 31. 11:00, péntek | Belföld

Magyar Péter: átlátható környezetet teremtünk a vállalatoknak

Átlátható és korrupcióellenes környezetet teremt a kormány minden vállalatnak, azt szeretné, ha minél több befektető jönne Magyarországra Bajorországból is - mondta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten.

2026. Július 31. 11:00, péntek | Belföld

Figyelemmel kíséri a kassai roma családok áttelepülését Magyarországra a szlovák kormány romaügyi hivatala

Figyelemmel kíséri a két kassai cigány család áttelepülését Magyarországra a szlovák kormány romaügyi megbízottjának hivatala, ellenőrzi az információkat, és azok kiértékelése után nyilatkozat kiadását tervezi

2026. Július 31. 06:33, péntek | Belföld

Hőség - Fokozódik a kánikula a hétvégén

Fokozódik a kánikula a hétvégén, a legmelegebb órákban 40 Celsius-fok is lehet, miközben a hajnalok sem hoznak felfrissülést - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből.

2026. Július 31. 06:00, péntek | Belföld

Hőség - Kapitány István: Paks leállítása nem veszélyhelyzet

A paksi atomerőmű leállítása nem veszélyhelyzet, minden lépés a legszigorúbb biztonsági előírások szerint, előre kidolgozott rend alapján történik