Hírek
2015. Október 03. 05:00, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Nincs a Balatonnak olyan horgászturisztikai értéke, mint lehetne
A Balatonnak jelenleg sem turisztikailag, sem horgászturisztikailag nincs olyan értéke, mint amilyen az adottságaiból kifolyólag lehetne
- mondta Bitay Márton Örs, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára pénteken a II. Balatoni Horgász Konferencián Tihanyban.
Ennek okai között említette, hogy a két érintett balatoni állami cég, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHN) és a Balatoni Halászati Zrt. viszonyrendszere nem teljesen tisztázott. A halászati társaságról már rég megszületett a döntés, hogy meg kellene szűnnie, vagy össze kellene vonni a halgazdálkodási társasággal, ez mégsem történt meg - mondta.
Ezzel részben összefüggő gondként említette azt, hogy miközben a haltelepítések biztosításához szükség lenne a tó körüli tógazdaságok kapacitásaira, sorra derül ki, hogy ezek hiába állami tulajdonúak, korábban haszonbérbe, vagy vagyonkezelésbe adták azokat hosszútávra.
Az államtitkár kifejtette: a tógazdaságoknak nem csak az a feladata, hogy biztosítsák a szükséges alapanyagot a balatoni haltelepítésekhez, hanem meg kellene teremteniük a balatoni hal, mint brand kialakulásának feltételeit. Hozzátette, a cél az, hogy a turisták körében ne a hekk legyen a legismertebb balatoni hal, és a balatoni hallal, mint termékkel és márkával találkozhasson a vásárló az ország más területein is. Beszélt továbbá arról, hogy szeretné a szakvezetés elérni az állami halgazdálkodási jogok megerősítését a Balaton vízgyűjtőjén, hogy megakadályozhassák a busatartást azoknál a tógazdaságoknál, amelyek közvetlen összeköttetésben állnak a Balatonnal. (A feltételezések szerint ennek következménye, hogy a tóba kerülhettek az elmúlt években fiatal egyedek a Balatonban elvileg szaporodni nem képes, idegenhonos és nem kívánatos halfajból.)
Bitay Márton Örs sikerként említette, hogy megszűnt a halászat a természetes vizeken. "Világosan látszik, nemzetgazdasági szempontból többet hoz a horgászturizmus" - fogalmazott. Fontos feladatnak nevezte megtalálni, milyen fejlesztésekkel lehet nemzetközi szinten is versenyképessé tenni a horgászturizmust, és jobban kiszolgálni a 350 ezres magyar horgásztársadalmat.
A konferencián Szári Zsolt, a BHN vezérigazgatója a balatoni horgászturizmusban tapasztalható nehézségek között említette, hogy kevés a parti horgászhely, és több halfaj szaporodási lehetősége beszűkült. A célok között sorolta a nyílt vízi horgászat fejlesztését csónakkikötők, sólyaterek építésével, valamint az ívóhelyek fejlesztését. Beszámolt arról is, hogy a társaság tervezi a keszthelyi halásztelepének horgászturisztikai bázissá történő fejlesztését. A korábbiaknál többféle őshonos halfajt telepítettek idén a tóba, és megkezdték a balatoni fogas hungarikummá nyilváníttatását.
A konferencián szó esett arról is, hogy milyen módosításokat terveznek a horgászrendben, továbbá hogy a behúzós (bojlis) horgászat engedélyezését a Balatonon nem várt érdeklődés kísérte. Megkezdődött egy horgászturisztikai adatbázis létrehozása, amely könnyű tájékozódást ígér a horgászoknak a jövőben arról, hol és milyen szolgáltatásokat, lehetőségeket találnak a Balatonon.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 13. 11:10, vasárnap | Belföld
NAV: közeleg a gépjárműadó befizetésének határideje
Közeleg az április 15-i határidő, az autósok több mint fele már befizette a gépjárműadót, a 3,3 millió érintett közül 1,7 millióan - közölte az MTI-vel vasárnap a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2025. Április 13. 10:38, vasárnap | Belföld
Bemutatták a MOHU új fesztiválautomatáját a budapesti Vivicittá futóversenyen
A MOHU bemutatta a vállalat új fesztiválautomatáját a budapesti Telekom Vivicittá futóversenyen - közölte a cég kommunikációjáért felelős ügynökség szombaton az MTI-vel.
2025. Április 12. 07:42, szombat | Belföld
Orbán Viktor miniszterelnök Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott kétoldalú tárgyalást a törökországi Antalyában
Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott kétoldalú tárgyalást a törökországi Antalyában - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
2025. Április 11. 07:50, péntek | Belföld
Orbán Viktor: akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből!
Akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből! - írta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, Facebook-oldalán.