Hírek
2012. Február 20. 18:16, hétfő |
Helyi
Forrás: www.vasnepe.hu
A saját tollával ékeskedik
A rádiójáték-változat és a bábszínházi bemutató után a hétvégén mutatta be a Soltis Lajos Színház Erdős Virág Pimpáré és Vakvarjúcska című mesejátékát amely úgy szól a gyerekekhez, hogy a felnőttek "mélyrétegeit" is jól me
"Nagyon kedves itt minden: olyan a hangulat, mint régen a bábszínházban, a Jókai téren", néz körül Erdős Virág a Pimpáré-premier előtt a Soltis Színház kamaraépületének előterében. Nem véletlen, hogy a bábszínházi hangulatot említi: jószerivel a budapesti Állami Bábszínházban töltötte a gyerekkorát, édesapja Erdős István Kossuth-díjas bábszínész, édesanyja Kalmár Éva rendező-asszisztens.
Ő maga a kétezres évek eleje óta erőteljes, összetéveszthetetlen - és mindig erős érzelmeket kiváltó - , több díjjal (Vilmos-díj, Szép Ernő-jutalom, József Attila-díj) elismert tényezője az irodalmi életnek. Írjon verset, prózát vagy színpadi szöveget, kivételes érzékenységét és érzelmeit előbb-utóbb úgyis sodró, bódító, játékos, ironikus rímekbe rejti.
Mintha az örkényi instrukciót követve mindig terpeszben állva, a terpeszen "átnézve" szemlélné az ekképpen a feje tetejére állított világot. És bár egy interjúban azt mondta, hogy néha úgy érzi, hosszú ideig "bábjátékot játszott a szavakkal", felkérésre, ösztöndíj-támogatással írta meg első, kifejezetten bábszínpadra szánt mesejátékát: a Pimpáré és Vakvarjúcska ősbemutatóját a veszprémi Kabóca Bábszínházban tartották.
De hamarosan könyv is lesz belőle: a Móra Kiadónál. És persze ez is "másmilyen mese": a szerző szinte bocsánatkérő mosollyal ért egyet a megjegyzéssel, hogy a Pimpáré... legalább annyira "való" felnőtteknek, mint gyerekeknek. Erdős Virág különben is mintha visszaadná a mesének eredeti, "felnőttes" funkcióját: miközben mondjuk a népmesék nehezebben fölfejthető szimbolikáját ma már könnyen a gyerekirodalomhoz soroljuk, a nagyon mai "eszköztárat" mozgató Erdős Virág-mesék mindennapi vonzásainkra és választásainkra kérdeznek rá.
Mint például Pimpáré és Vakvarjúcska fájdalmas-szép - végezetül a vándorlást és a reményt felkínáló - története, amelyben nemcsak a felnőtté válás kínjai fogalmazódnak meg tobzódó rímekbe szedve, hanem a "mástól" való félelem következményei is.
Az előadás után Erdős Virág fénylő varjútollakat oszt szét a szereplők között; ez a premierajándék. Nem a más tollával ékeskedik: a Pimpáré és Vakvarjúcska a saját, külön bejáratú története. (Azért lehet ennyire a másoké is.)
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni